AGATA - Lubomierz
powrt na stron gwn nocleg,kwatera,pensjonat - Lubomierz. Powrt na stron gwn

Jesteś 11904
gościem
na naszej stronie


Atrakcje


Lubomierz

Miasteczko, które swoją sławe zawdzięcza Sylwestrowi Chęcińskiemu, który nakręcił tu zdjęcia do kultowych polskich komedii "Sami swoi" i "Nie ma mocnych". Lubomierz nazywany jest "polskim Hollywood", ponieważ kręcono tu filmy aż osiem razy. Każdego roku w sierpniu organizowany jest tutaj Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, który gromadzi znanych aktorów, reżyserów oraz rzesze turystów spragnionych wyśmienitej rozrywki.

W Lubomierzu warto zobaczyć:

 • Zespół budynków klasztoru sióstr Benedyktynek-składa się z kompleksu zabudowań samego klasztoru oraz kościoła, a także z budynków służebnych stanowiących imponujący i zwarty kompleks budynków.

 • Rynek - zachował układ przestrzenny i strukturę swej zabudowy okalała go zrazu drewniana zabudowa.
  W rynku dominuje budynek ratusza, którego bryła i wystrój ulegały wielokrotnym przekształceniom. Dziś jest to budynek, nakryty dachem z naczółkami, zwieńczonym sygnaturką, do którego prowadzi wejście zaakcentowane schodami z balustradą.
 • Dom Płócienników - z renesansowym układem przestrzennym z sienią przelotową pośrodku i wewnętrzną wiatą, doświetlającą ulokowaną tu klatkę schodową.
 • Dom Piekarza - z charakterystycznym godłem zawodu - preclem umieszczonym nad wejściem.
 • Kościół św. Anny - pełni rolę kaplicy cmentarnej jest to budynek trzynawowy przysklepiony kolebką z lunetami przebudowany w 1833 roku. Na terenie cmentarza przy kościele znajduje się stylowa klasycyzująca okazała kaplica grobowa stanowiąca cenny zabytek architektury. W kaplicy spoczywa Christian Jakub Salice Contessa (1767-1825) - poeta, propagator idei wolnościowych. 
 • Kościół św. Krzyża - budowę tego kościoła związana jest z cudownym zdarzeniem - znalezieniem przez córkę burmistrza złotego krzyża. Kościół w źródłach pisanych wzmiankowany jest po raz pierwszy 1666 roku.
 • Kościół ewangelicki, plebania i szkoła - Budynek z 1852 roku w stylu neogotyckim ufundowany przez Króla dla 150 ewangelików z Lubomierza i okolic.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych - Dawne Katolickie Seminarium Nauczycielskie - budynek z 1861/62 w stylu neorenesansowym wybudowany przez królewskiego budowniczego Grina według planów Stainera.
 • Szkoła Podstawowa - Dawny katolicki sierociniec ufundowany przez wychowanka fundacji hrabiego von Schlabrendorff w 1864 roku. Budynek oraz wszelkie detale architektoniczne wykonane są w cegle. Budynek jak podają został ozdobą miasta.
 • Przedszkole miejskie - Preparenda przy Seminarium Nauczycielskim - Budynek z 1913 roku neobarokowy.
 • Obwarowania miejskie - zbudowane na polecenie księcia Bolka I (zachowane fragmenty pochodzą z XV-XVI w.) Tworzyły dwa systemy. Jeden bronił klasztoru a drugi opasywał miasto. Mury dobrze zachowały się wokół klasztoru. W Lubomierzu co krok spotyka się zabytek nie sposób tu wymienić wszystkie. Na uwagę jeszcze zasługują liczne zespoły rzeźbiarskie, kapliczki i figury oraz inne detale architektoniczne, które stwarzają niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.


Atrakcje okolicy:


Pławna:

 • Kościół św. Tekli - Pierwszy kościół istniał prawdopodobnie już w roku 1318 bowiem z tego roku pochodzi wzmianka o proboszczu. W późniejszym okresie kościół rozbudowano a najstarsze jego fragmenty znajdują się przy chórze i w północnej części nawy. Prezbiterium powstało na przełomie XV/XVI wieku a wieża wysoka na 45 m powstała w 1680 r. Obecny kształt świątynia uzyskała w latach 1778-1781 W kościele znajduje się szereg wspaniałych zabytków. W głównym ołtarzu drewnianym umieszczono barokowy obraz św. Tekli namalowany przez Bernarda Krauze. Z prawej strony ołtarza znajduje się chrzcielnica składająca się z części barokowej, kamiennej wykonanej w piaskowcu w XVII w. Oraz części drewnianej XIX wiecznej. Prospekt organowy trójdzielny z drewna rzeźbionego w stylu neorenesansowym. Teren kościoła i cmentarza otoczony jest niskim murem, a do budynku plebani przylega małe samborze (brama z niewielkim pomieszczeniem nad wejściem).

 • Kalwaria - rozpoczyna się ona w centrum wsi obok kapliczki i prowadzi krętą drogą na szczyt góry kalwaria (322m). W 1993 r. potomek fundatora kalwarii Johannes Hoferichter odnowił drogę krzyżową a w 1994 biskup Tadeusz Rybak i Rudolf Miller ją poświęcili.
 • Krzyże pokutne - były trzy krzyże, jeden znajduje się obok głównej drogi do kościoła wykonany jest z piaskowca, a jako narzędzie zbrodni umieszczono na nim wypukły nóż.
 • Kapliczki - Największa znajduje się obok gospodarstwa nr 171. Kaplica jest ku czci Trójcy św. Druga kaplica wybudowana w XVIII wieku z obrazem Matki Bożej Dobrej Rady stoi obok poczekalni dworcowej. Na górze kościelnej jest kaplica św. Barbary wybudowana w 1762 r. przez księdza Józefa Naternusa Kőrnera. Należy jeszcze wspomnieć o pomniku poświęconym 61 mieszkańcom wsi poległym w czasie I Wojny Światowej. Matka Boska z Jezusem ustawiona jest na pięciometrowej kolumnie. W Pławnej nie brakuje atrakcji, może to być odwiedzenie Galerii Pławna 9 Darka Milińskiego, płukanie złota lub szukanie ametystów i agatów na okolicznych polach. Przez Pławną prowadzi turystyczny szlak pieszy oznaczony kolorem żółtym.

Maciejowiec i Pokrzywnik:
 • Pałac Klasycystyczny - w początku 1830 roku rodzina Dolanów zbudowała nieopodal dworu klasycystyczny dwukondygnacyjny pałac, z obszernym gankiem, z kolumnadą rozplanowaną od strony południowej. W pobliżu pałacu na obrzeżu parku zbudowano niewielkie neorenesansowe mauzoleum, poświęcone pamięci córki ostatniego właściciela pałacu.
 • Park Pałacowy- na terenie tego założenia występują rzadkie i cenne gatunki drzew (59 gatunków), często będące endemitami. Są to m.in.: Choina kanadyjska, cyprysik: Lawsona, groszkowy, nutkajski, dęby: błotny, burgundzki, czerwony Maxima, kasztan jadalny, magnolie, żywotniki, azalie, perukowce. Przedstawicielami krzewów (20 gatunków ) są m.in.: głóg jednoszyjkowy, jaśminowiec wonny, dereń biały, ligustr pospolity. Jest to największe i najbogatsze założenie parkowe w byłym woj. jeleniogórskim.
 • Dwór renesansowy - wybudowany w latach 1627-32 w miejscu, w którym stał kiedyś Gródek Bobrzan a później wieża rycerska. Obecnie jest to trzyskrzydłowe założenie z kurtynowym murem od strony południowej z podcieniami arkadowymi w skrzydłach wschodnim i północnym. W skrzydle wschodnim, od strony dziedzińca zachował się piękny, renesansowy portal. W tym samym skrzydle, na pierwszym piętrze można zobaczyć fragmenty drewnianego, malowanego stropu. Również w murze kurtynowym umieszczono portal ozdobiony tarczami herbowymi. Całość wraz z przyległymi zabudowaniami stanowi czysty przykład renesansowej architektury, jeden z niewielu na Dolnym Śląsku.
 • Dziki Wąwóz - jest to malownicza, głęboko wcięta dolina o długości około 2,5 km, utworzona przez działalność erozyjną Maciejowickiego potoku, w granitognejsach izerskich silnie potrzaskanych pęknięciami tektonicznymi. Na zboczach znajdują się liczne skałki a w korycie malownicze blokowisko. Jest to jeden z najciekawszych fragmentów przyrody naszej gminy a sama wyprawa Dzikim Wąwozem mocno przypomina wędrówkę po Karkonoszach dostarczając każdemu turyście mnóstwa niezapomnianych wrażeń.
 • Szlaki turystyczne - przebiegają trzy szlaki - żółty z Gryfowa do Jeleniej Góry i zielony z Wlenia do Jeleniej Góry oraz zielony odcinek Szlaku Zamków Piastowskich.


Źródło http://www.lubomierz.karr.pl/ według opracowania Jacka Szramowiata

 

Warto zobaczyć

Alpaki z Proszówki...
zwierzęta


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 5,6 km

Wieża widokowa w Mirsku...
zabytek


Mirsk
Odległość ~ 7,5 km

Geopark - ścieżka turystyczna w K...
sztolnia


Mirsk
Odległość ~ 10,3 km

Jezioro Pilchowickie...
jezioro


Pilchowice
Odległość ~ 10,8 km

Jezioro Wrzeszczyńskie...
jezioro


Jeżów Sudecki
Odległość ~ 11,5 km

Sępia Góra...
góra


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 11,9 km

Pałac Lenno we Wleniu...
pałac


Wleń
Odległość ~ 12,7 km

Single Track...
trasa rowerowa


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,1 km

Muzeum Myślistwa...
muzeum


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,2 km

Bobrowe Skały...
skałka


Piechowice
Odległość ~ 13,4 km

Łazienki Leopolda...
uzdrowisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,5 km

Podświetlana fontanna ...
źródełko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,5 km

Willa Szarlotta...
zabytek


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,5 km

Poidełka wody mineralnej...
źródełko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Dom przysłupowy...
zabytek


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Deptak uzdrowiskowy...
ulica


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Fontanna z Żabkami...
źródełko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Pomnik Żabki...
pomnik


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Sztuczna Grota...
jaskinia


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Muzeum Zdrojowe...
muzeum


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Dom Zdrojowy...
uzdrowisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Pijalnia wody radoczynnej...
uzdrowisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Czarci Młyn...
zabytek


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,6 km

Jezioro Złotnickie...
jezioro


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,7 km

Jezioro Leśniańskie...
jezioro


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,7 km

Kościół p.w. Św. Józefa Oblubi...
kościół


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,8 km

Rezerwat Przyrody “Krokusy...
park


Górzyniec
Odległość ~ 13,8 km

Rezydencja Marzenie...
zabytek


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 13,9 km

Pogórze Izerskie...
pasmo górskie


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,1 km

Kościół p.w. Podwyższenia Krzy...
kościół


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,2 km

Kolej gondolowa...
kolejka


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,2 km

Wieża Książęca w Siedlęcinie...
zabytek


Siedlęcin
Odległość ~ 14,3 km

Zamek Czocha...
zamek


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,5 km

Zakręt Śmierci...
punkt widokowy


Szklarska Poręba
Odległość ~ 14,6 km

Izerski punkt antygrawitacyjny...
ulica


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,6 km

Sztolnie kopalni pirytu...
sztolnia


Szklarska Poręba
Odległość ~ 14,7 km

Grota w Czerniawie Zdroju...
jaskinia


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 14,8 km

Zbójeckie Skały...
punkt widokowy


Szklarska Poręba
Odległość ~ 14,9 km

Dom Zdrojowy ze źródłem Jan w Cz...
uzdrowisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 15 km

Wysoki Kamień...
szczyt


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,2 km

Izerskie Garby...
szczyt


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 15,3 km

Perła Zachodu...
schronisko


Jelenia Góra
Odległość ~ 15,5 km

Dom Carla i Gerharta Hauptmannów ...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,5 km

Park Ducha Gór...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,5 km

Ścieżka Czarownic...
szlak turystyczny


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,5 km

Huta Szkła Kryształowego Julia...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,6 km

Kościół pw. Niepokalanego Serca ...
kościół


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,7 km

Lipa Sądowa...
pomnik przyrody


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,8 km

Kościół cmentarny p.w. Matki Bo...
kościół


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,8 km

Zbiornik retencyjny Czeska Struga...
staw


Szklarska Poręba
Odległość ~ 15,9 km

Schronisko na Stogu Izerskim...
schronisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 16 km

Dinopark...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16 km

Białe Skały...
punkt widokowy


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,1 km

Kościół pw. Bożego Ciała...
kościół


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,3 km

Stóg Izerski...
szczyt


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 16,3 km

Chybotek...
skałka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,4 km

Pałac Pakoszów...
pałac


Piechowice
Odległość ~ 16,4 km

Tor nartorolkowy...
tor


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,4 km

Sowie Skały...
skałka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,4 km

Chatka Górzystów...
schronisko


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 16,5 km

Muzeum – Dom Wlastimila Hofma...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,5 km

Brick City - wystawa modeli z klock...
galeria


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,5 km

Złoty Widok ...
punkt widokowy


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,6 km

Krzywe Baszty...
wspinaczka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,6 km

Ścieżka edukacyjna 'Cicha Dolina'...
ścieżka edukacyjna


Piechowice
Odległość ~ 16,7 km

Ścieżka edukacyjna 'Jeleniówka'...
ścieżka edukacyjna


Chromiec
Odległość ~ 16,7 km

Rodzinny Park Rozrywki Esplanada ...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,7 km

Park linowy Trollandia...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Szlak Waloński...
szlak turystyczny


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Szlak „Wędrówka z Fraszką&...
ścieżka edukacyjna


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Magiczny Szlak Ducha Gór...
szlak turystyczny


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Przełom rzeki Kamienna...
rzeka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Krucze Skały...
wspinaczka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Muzeum Energetyki...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Skwer Radiowej Trójki...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,8 km

Schronisko PTTK Kochanówka...
schronisko


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,9 km

Wodospad Szklarki...
wodospad


Szklarska Poręba
Odległość ~ 16,9 km

Młyn Łukasza...
zabytek


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17 km

Żelazny Tygiel Waloński...
miasteczko


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,1 km

Grzybowiec...
punkt widokowy


Jagniątków
Odległość ~ 17,3 km

Leśna Huta...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,3 km

Stara Chata Walońska “JUNA&#...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,3 km

Ludzie z żelaza - rzeźby Zbigniew...
pomnik


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,4 km

Góry Izerskie...
pasmo górskie


Świeradów Zdrój
Odległość ~ 17,4 km

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekolog...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,7 km

Kolej linowa na Szrenicę (Ski Aren...
kolejka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,7 km

Marianki...
skałka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,8 km

Kolejka Karkonosz - Ekspress...
kolejka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,8 km

Drewniane szałasy...
ścieżka edukacyjna


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,9 km

Grzybek...
punkt widokowy


Jelenia Góra
Odległość ~ 17,9 km

Muzeum Mineralogiczne...
muzeum


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,9 km

Kolej Izerska...
kolejka


Szklarska Poręba
Odległość ~ 17,9 km

Muzeum Przyrodnicze ...
muzeum


Jelenia Góra
Odległość ~ 18 km

Uzdrowisko Cieplice...
uzdrowisko


Cieplice
Odległość ~ 18,1 km

Schronisko Kamieńczyk...
schronisko


Szklarska Poręba
Odległość ~ 18,1 km

Wodospad Kamieńczyka...
wodospad


Szklarska Poręba
Odległość ~ 18,2 km

Pałac Schaffgotschów w Cieplicach...
pałac


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,2 km

Kościół ewangelicko-augsburski w...
kościół


Cieplice
Odległość ~ 18,3 km

Karkonoski Park Narodowy...
park


Szklarska Poręba
Odległość ~ 18,3 km

Zdrojowy Teatr Animacji...
teatr


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,3 km

Park Zdrojowy i Park Norweski...
park


Cieplice
Odległość ~ 18,4 km

Polana Jakuszycka...
nartostrada


Szklarska Poręba
Odległość ~ 18,5 km

Baszta Grodzka...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,6 km

Baszta Zamkowa...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,6 km

Termy Cieplickie...
park wodny


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,6 km
http://www.termycieplickie.pl

Karkonoski Park Narodowy...
park


Karpacz
Odległość ~ 18,7 km

Fontanna z Neptunem...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,8 km

Ratusz...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,8 km

Kamieniczki w rynku...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,8 km

Filharmonia Dolnośląska...
teatr


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,9 km

Kościół św. Erazma i Pankracego...
kościół


Jelenia Góra
Odległość ~ 18,9 km

Baszta Bramy Wojanowskiej...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 19 km

Brama Wojanowska...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 19 km

Kaplica Św. Anny w Jeleniej Górze...
kościół


Jelenia Góra
Odległość ~ 19 km

Zamek Chojnik...
zamek


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,2 km

Góra Szybowcowa...
punkt widokowy


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,2 km

Teatr im. Cypriana Norwida...
teatr


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,3 km

Cerkiew św. Piotra i Pawła...
kościół


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,3 km

Krzyże pokutne w Jeleniej Górze...
zabytek


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,3 km

Muzeum Karkonoskie...
muzeum


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,3 km

Skalny Tunel...
skałka


Michałowice
Odległość ~ 19,4 km

Kościół pw. Świętego Krzyża...
kościół


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,4 km

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptm...
muzeum


Jagniątków
Odległość ~ 19,6 km

Schronisko Turystyczne Orle w Jakus...
schronisko


Szklarska Poręba
Odległość ~ 19,6 km

Wzgórze Kościuszki...
park


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,7 km

Kąpielisko Miejskie...
park wodny


Jelenia Góra
Odległość ~ 19,8 km


Wicej opisw atrakcji oraz opinii uytkownikw i zdj na stronie : atrakcje w Karkonoszach


Copyright 2000 - 2021 | Zaloguj | Karkonosze dla burżuazji